Polerka automatyczna – rodzaje lakierów
Na przestrzeni lat rodzaje lakierów nakładanych na samochody znacznie się zmieniały, głównie ze względu na nowe technologie, a także przepisy BHP dotyczące nakładania lakieru. Używanie trucizn, takich jak cyjanek, w farbie było kiedyś bardziej powszechne, wraz z całym ładunkiem innych toksycznych składników, a farba jest dość paskudna do dziś. Ale mimo to nowe przepisy, dzięki którym farby są bezpieczniejsze w stosowaniu i bardziej przyjazne dla środowiska po uwolnieniu do atmosfery, oznaczają, że składniki zmieniają się regularnie.
Malowanie jednoetapowe
Oznacza to również, że nie ma dość szybkiej i prostej listy każdego rodzaju farby, która jest dostępna. Na ten temat napisano wiele książek. Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy wiedzieć, z czego jest zrobiony, aby ją wypolerować, nie musimy też wiedzieć, czy jest to farba umierająca na powietrzu, czy też taka, która do utwardzania używa oddzielnego utwardzacza. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w przeważającej części twój lakier należy do jednej z dwóch kategorii.
Klasyczne i zabytkowe pojazdy zwykle mają jednoetapowy lakier, który ma swoją nazwę, ponieważ może być (ale nie zawsze) nakładany w jednym etapie. Zasadniczo ten rodzaj lakieru składa się tylko z warstwy pigmentu (lakieru bazowego), która jest nakładana na panel na warstwę podkładu. Powstały przekrój wygląda następująco: panel – podkład – powłoka malarska.
Mając to na uwadze, podczas polerowania maszynowego jednoetapowego lakieru w rzeczywistości ścierasz górną warstwę lakieru, dlatego możesz zauważyć przenoszenie pigmentu na pastę i klocek. O ile ten kolor nie jest oczywiście podkładem, nie oznacza to, że się przepaliłeś. Jednak w przypadku malowania dwuetapowego jest to zupełnie inna historia.
Malowanie dwuetapowe
Prawie każdy samochód od połowy lat 80. XX wieku jest malowany dwuetapowo. Oznacza to, że lakier (powyżej warstwy podkładowej) nakładany jest dwuetapowo – barwiony lakier bazowy, a następnie ochronny lakier bezbarwny (lakier). Obejmuje to farby metaliczne i perłowe, które zawierają proszek aluminiowy lub kryształki ceramiczne zmieszane z powłoką bazową w celu odbijania i załamywania światła, nadając połysk. Farby cukierkowe mają podobne zastosowanie, ale zasadniczo uzyskują swój wyjątkowo głęboki wygląd dzięki wielokrotnym warstwom barwionego lakieru. Mając to na uwadze, malowanie dwuetapowe oznacza, że tak naprawdę w ogóle nie dotykasz pigmentu, tylko lakier bezbarwny. Można to porównać do wyglądania przez okno.