Ortodonta – Kraków

Czym zajmuje się ortodonta? Kraków 

Ortodonta to rodzaj dentysty, który dodatkowo przeszkolił się w korygowaniu niewspółosiowości zębów, problemów z zgryzem i nieprawidłowości żuchwy. Innymi słowy, osoby w tym zawodzie, podobnie jak ortodonci, są odpowiedzialne za pomaganie dzieciom, nastolatkom i dorosłym w uzyskaniu jak najlepszego uśmiechu. Oto, co musisz wiedzieć o ortodontach i tych, którzy najwięcej czerpią korzyści z ich leczenia.

Dlaczego ludzie szukają leczenia ortodontycznego?

Wielu rodziców decyduje się na leczenie ortodontyczne dla swoich dzieci, gdy oczywiste jest, że zęby są krzywe. Korekta uśmiechu może pomóc w poprawie samooceny i wyeliminowaniu dyskomfortu podczas żucia. Z drugiej strony nieskorygowane zgryzy mogą potencjalnie prowadzić do niewłaściwego zużycia zębów, powodując dyskomfort zębów.

Nawet jeśli zęby nie przeszkadzają w jedzeniu ani mówieniu, wiele osób docenia estetyczny uśmiech. Kiedy spotykasz ludzi po raz pierwszy, często opierają swoje pierwsze wrażenia na twoim uśmiechu. Osoby z krzywymi lub zatłoczonymi zębami często spotykają się z napiętnowaniem osób, które dokonują szybkich osądów.

Kogo leczą ortodonci?

Podczas gdy większość pacjentów ortodontycznych to dzieci lub nastolatki, możliwe jest również leczenie ortodontyczne dorosłych. Powodem, dla którego dzieci są bardziej rozpowszechnione w gabinecie ortodontycznym, jest to, że łatwiej jest ustawić zęby we właściwym ustawieniu, gdy ich usta wciąż się rozwijają.

Chociaż dorośli mogą nadal otrzymywać interwencję ortodontyczną, proces leczenia może być bardziej złożony lub trwać nieco dłużej. Nasi ortodonci będą również musieli wziąć pod uwagę kwestie związane z wiekiem, które nie dotyczą dzieci, takie jak utrata kości brzeżnej.

Jak ortodonci planują leczenie?

Doświadczony ortodonta bada zęby i szczęki, aby określić, co należy poprawić, aby zapewnić pacjentowi możliwie najlepszy uśmiech. Podczas planowania leczenia ortodonta może wykonać zdjęcia rentgenowskie lub wyciski zębów, aby uzyskać lepszy obraz tego, w jaki sposób zęby są niewspółosiowe.

Dzięki tym informacjom ortodonta tworzy wykonalny plan i wyjaśnia go w sposób łatwy do zrozumienia dla ich pacjentów. Oś czasu dla każdego pacjenta jest różna, ale przeciętnie większość osób nosi aparat ortodontyczny przez 1-3 lata.