Ortodonta – Kraków

Jak zadbać o zęby? Ortodonta – Kraków 

Częstym powikłaniem ortodoncji są białe plamy na zębach, które są wczesnym objawem próchnicy. Może się to zdarzyć, gdy kwas jest wytwarzany z płytki nazębnej, która gromadzi się na zębach i wokół aparatu. Czyszczenie zębów i aparatu może być czasochłonne, ale jest konieczne, aby uniknąć trwałych śladów na zębach po zdjęciu aparatu.

Naucz się poprawnie czyścić jamę ustną

Wiele osób korzystających z urządzeń ma trudności z utrzymaniem czystości zębów i dziąseł, dlatego podczas leczenia konieczne jest dodatkowe szczotkowanie. Twój ortodonta LuxDentica.pl może zalecić stosowanie pasty do zębów o wysokim poziomie fluoru lub płynu do płukania jamy ustnej zawierającego fluor, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy zębów. Powinieneś także unikać słodkich potraw i napojów gazowanych.

Próchnica zębów i choroby dziąseł są powodowane przez płytkę nazębną, lepką kombinację bakterii i pokarmu. Płytka nazębna zaczyna odkładać się na zębach w ciągu kilku minut po jedzeniu. Jeśli zęby nie są dobrze czyszczone każdego dnia, płytka nazębna prowadzi do próchnicy lub choroby dziąseł. Jeśli nie usuniesz płytki nazębnej, zamienia się ona w twardy osad zwany kamieniem nazębnym, który zostaje uwięziony u podstawy zęba. Płytka nazębna i kamień nazębny podrażniają i rozpalają dziąsła. Bakterie i wytwarzane przez nie toksyny powodują, że dziąsła stają się:

  • Zainfekowany
  • Spuchnięty
  • Miękki

Dbając o zęby i dziąsła, możesz zapobiegać problemom, takim jak próchnica zębów (próchnica) i choroby dziąseł (zapalenie dziąseł lub przyzębia). Powinieneś także uczyć swoje dzieci, jak szczotkować i nitkować zęby od najmłodszych lat, aby pomóc im chronić zęby.

O to zapytaj swojego dentystę

  • Jakiej szczoteczki należy używać i jak dobrze myć zęby. Zapytaj, czy szczoteczka elektryczna jest dla Ciebie odpowiednia. Wykazano, że elektryczne szczoteczki do zębów czyszczą zęby lepiej niż ręczne szczoteczki do zębów. 
  • Jak prawidłowo nitkować zęby. Zbyt energiczne lub niewłaściwe nitkowanie może spowodować uszkodzenie dziąseł.
  • Czy powinieneś używać jakichkolwiek specjalnych urządzeń lub narzędzi, takich jak nawadnianie wodne. 
  • Czy przydałyby Ci się określone pasty do zębów lub płukanki do ust. 

Regularne czyszczenie zębów przez dentystę usuwa płytkę nazębną, która może powstać, nawet przy starannym szczotkowaniu i nitkowaniu. Jest to bardzo ważne w przypadku samodzielnego dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Profesjonalne czyszczenie obejmuje skaling i polerowanie.