żłobek Centrum Kraków

Niania czy żłobek? Centrum Kraków 

Znalezienie i wybór opieki nad dziećmi to dla wielu rodziców ważna decyzja. Najczęstsze opcje opieki nad dziećmi to żłobki, przedszkola, opieka domowa, nianie, au pair, opieka nad dzieckiem lub bycie rodzicem pozostającym w domu – a każda z nich ma swoje potencjalne zalety i wady. Przedszkole jest niezawodne i zapewnia na przykład dużo socjalizacji dla Twojego dziecka, ale może to prowadzić do większej liczby zarazków. 

Wyzwanie: znajdź najlepszy żłobek dla dziecka

Znalezienie wysokiej jakości opieki nad dziećmi może być wyzwaniem dla rodziców, które często zajmuje dużo czasu, badań i wysiłku. A zanim zaczniesz szukać, musisz zdecydować, jaki rodzaj opieki nad dzieckiem najbardziej Cię interesuje – wynajęcie niani czy zapisanie dziecka do przedszkola?

Jeśli planujesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, jeśli go masz, dobrze jest zacząć myśleć o możliwościach opieki nad dzieckiem wkrótce po urodzeniu dziecka – lub nawet jeszcze w ciąży, zwłaszcza jeśli mieszkasz w obszar, w którym zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi przewyższa zasoby, a listy oczekujących są powszechne. Rozważenie opcji i znalezienie odpowiedniego dopasowania może zająć trochę czasu.

Zacznij od porównania dostępnych opcji – żłobki, opieka domowa, opieka niania, au pair, przedszkola, opieka względna i pozostanie w domu – i zdecyduj, co wydaje się dla Ciebie najlepsze. 

Żłobek

Ośrodki opieki dziennej, znane również jako przedszkola lub ośrodki opieki nad dziećmi, zwykle znajdują się w budynkach komercyjnych i mają kilka klas dla niemowląt, małych dzieci i przedszkolaków. 

Zalety opieki dziennej:

 • Może to być tańsza opcja niż prywatna opieka nad nianią
 • Jest niezawodny – z kadrą nauczycieli i opiekunów żłobki zachowują regularne godziny pracy
 • Nadzór jest obszerny – ośrodki muszą przestrzegać proporcji liczby nauczycieli do liczby uczniów zgodnie z regulacjami stanowymi
 • Dzieci mogą spotykać się z innymi dziećmi w tej samej lub innej grupie wiekowej
 • Pracownicy są często szkoleni w zakresie wczesnej edukacji
 • Ośrodki opieki dziennej są licencjonowane i regulowane

Niania

Niania to prywatna osoba zajmująca się opieką nad dzieckiem lub opiekun, którą zatrudniasz do indywidualnej opieki i nadzoru nad dzieckiem, zwykle we własnym domu.

Zalety niani:

 • Twoje dziecko otrzyma bardziej spersonalizowaną uwagę
 • Ponieważ opieka jest w Twoim domu, nie będziesz musiał dojeżdżać do i z przedszkola
 • Godziny są bardziej elastyczne niż w przedszkolu i żłobkach w domu
 • Twoje dziecko będzie mogło przebywać w znajomym otoczeniu
 • Jeśli Twoje dziecko zachoruje, nadal będziesz miał opiekę nad dzieckiem

Możesz być w stanie podzielić się nianią z inną rodziną, aby obniżyć koszty i dodać socjalizację.