Szkolenia dla pracowników – czy warto?
Rynek pełen szkoleń.
W tej chwili rynek szkoleń zawodowych, pracowniczych, umiejętności zarówno miękkich, jak i tych specjalizacyjnych, to olbrzymia branża, które przyciąga pracodawców. Obiecują one, że pracownicy po ich odbyciu zdobędą ogrom umiejętności, które poprawia ich wydajność, kwalifikacje i inne cechy, robiąc z nich pracownika idealnego. Czy tak jest? Zdecydowanie tak może być, jeżeli pracodawca wybierze mądrze. A wybór może być ciężki w tym nawale opcji i możliwości. Jak wybrać mądrze, żeby nie były to pieniądze wyrzucane w błoto? Od tego, jaki będzie efekt, zależy wiele różnych zmiennych, powstałych zarówno ze strony firm organizujących szkolenia, jak i samych osób biorących w nich udział.
Szkolenia z umiejętności zawodowych.
Szkolenia i kursy dotyczące nauki konkretnych umiejętności to zazwyczaj warte uwagi kursy, które pracodawca może z czystym sumieniem opłacić dla swoich pracowników. Zwłaszcza jeżeli będą to szkolenia uzupełniające do specjalizacji, które są w firmie bardzo potrzebne. Niekiedy otrzymany na nich certyfikat ma dużą wartość zawodową dającą pewne uprawnienia, a czasami są to szkolenia wyłącznie poprawiające i uaktualniające posiadanie umiejętności. Wiadomo przecież, że technologia pędzi do przodu w zastraszającym tempie i nie każdy jest w stanie za nią nadążyć. Czasami nawet najlepsi pracownicy potrzebują wsparcia w dogłębnym poznaniu zmieniających się realiów. Przykładów można mnożyć, ale mowa tu zarówno o wprowadzeniu pracownika w nowe możliwości wykonywania swojej pracy, jak i kursy dotyczące tego, jak obsługiwać zupełnie nowy nabytek w firmie. Czy to urządzenie, czy system.
Szkolenia umiejętności miękkich.
Szkolenia i kursy mające podnieść kwalifikacje pracowników, jeżeli chodzi o umiejętności miękkie to temat rzeka, jak i ciężki orzech do zgryzienia dla pracodawcy. Z jednej strony są to na początek umiejętności zupełnie niemierzalne, a efekty mogą powoli dopiero po jakimś czasie przybierać na sile. Z drugiej – teoretycznie – szkolenie takie bardzo mocno podnosi kwalifikacje pracowników, choćby tych mających na co dzień do czynienia z klientami.
Wybór szkoleń dotyczących umiejętności miękkich jest dużo trudniejszy co do wyboru z jednego powodu. Ciężko określić, czy dane szkolenie ma jakąkolwiek wartość samą w sobie, jeżeli chodzi o jakość przekazywanej treści. Wielu „trenerów” opowiadających o takich rzeczach, jak pracować skutecznie, jak porozumiewać się z ludźmi, czy jak organizować czas tak naprawdę jest ludźmi z dużym, tak zwanym parciem na szkło. Nierzadko przekazywane przez nich informacje nie są niczym nowym dla 90% biorących udział w szkoleniu osób albo wręcz mają one zupełnie zerową wartość przez brak praktycznego doświadczenia prowadzących.