Wybór podgrzewacza basenu – pompa ciepła basenowa
Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła kosztują więcej niż gazowe podgrzewacze basenowe, ale zazwyczaj mają znacznie niższe roczne koszty operacyjne ze względu na ich wyższą wydajność. Przy odpowiedniej konserwacji podgrzewacze basenowe z pompą ciepła zwykle działają dłużej niż gazowe podgrzewacze basenowe. Dlatego na dłuższą metę zaoszczędzisz więcej pieniędzy.
Wymiarowanie podgrzewacza basenu z pompą ciepła
Powinieneś zlecić przeszkolonemu specjaliście od basenów wykonanie odpowiedniej analizy rozmiaru dla konkretnego basenu, aby określić rozmiar podgrzewacza basenowego.
Dobór podgrzewacza basenu z pompą ciepła obejmuje wiele czynników. Zasadniczo grzejnik jest dobierany zgodnie z powierzchnią basenu i różnicą między basenem a średnią temperaturą powietrza. Inne czynniki również wpływają na obciążenie grzewcze basenów zewnętrznych, takie jak ekspozycja na wiatr, poziom wilgotności i niskie temperatury w nocy. W związku z tym baseny znajdujące się na obszarach o wyższych średnich prędkościach wiatru na powierzchni basenu, niższej wilgotności i chłodnych nocach będą wymagały większej grzałki.
Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła są oceniane na podstawie mocy wyjściowej Btu i mocy (KM). Standardowe rozmiary obejmują 3,5 KM/75 000 Btu, 5 KM/100 000 Btu i 6 KM/125 000 Btu.
Aby obliczyć przybliżony rozmiar grzałki dla basenu zewnętrznego, wykonaj następujące kroki:
- Określ żądaną temperaturę basenu.
- Określ średnią temperaturę najzimniejszego miesiąca korzystania z basenu.
- Odejmij średnią temperaturę najzimniejszego miesiąca od żądanej temperatury basenu. Zapewni to wymagany wzrost temperatury.
- Oblicz powierzchnię basenu w stopach kwadratowych.
Użyj poniższego wzoru, aby określić wymaganą moc grzałki w Btu/godzinę:
Ta formuła opiera się na wzroście temperatury od 1º do 1-1/4ºF na godzinę i średnim wietrze na powierzchni basenu o prędkości 3-1/2 mili na godzinę. Dla wzrostu o 1-1/2ºF pomnóż przez 1,5. Dla wzrostu o 2ºF pomnóż przez 2,0.
Efektywność energetyczna podgrzewaczy basenowych z pompą ciepła jest mierzona współczynnikiem wydajności (COP). Im wyższy współczynnik COP, tym większa wydajność. Federalna procedura testowa dla podgrzewaczy basenowych z pompą ciepła określa warunki testowe na temperaturę otoczenia 80°F termometru suchego, wilgotność względną 63% i temperaturę wody w basenie 80°F. COP zwykle wahają się od 3,0 do 7,0, co przekłada się na wydajność 300–700%. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii elektrycznej potrzebną do uruchomienia sprężarki, uzyskujesz 3–7 jednostek ciepła z pompy ciepła.